راهنمای نویسندگان نشریات دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران: 

 خواهشمند است شیوه‌نامۀ زیر را مطالعه و بر اساس آن اقدام به ارسال مقاله نمایید. لازم به توضیح است که مقالات دریافتی از طریق سایت مجله در مرحلۀ اول و پیش از ارسال به داوری از نظر رعایت شیوه‌ نامۀ زیر بررسی خواهد شد و در صورت عدم رعایت آن، مقاله برای داوری ارسال نخواهد شد.

نویسندگانی که تا به حال در سایت ثبت نام نکرده اند لازم است از طریق قسمت ورود به سایت (در قسمت ثبت نام ) مشخصات خود را وارد نموده و از طریق نام کاربری و رمزی که سامانه در اختیار آن ها قرار می دهد به سایت وارد شده و در قسمت ارسال مقاله جدید نسبت به ثبت مشخصات مقاله و ارسال آن اقدام نمایند. لازم است که نویسنده مسئول، مشخصات کامل تمامی نویسندگان را در سایت ثبت نماید و فایل مشخصات را نیز جداگانه ارسال کند. همچنین فایل بدون نام نیز بایستی شامل تمام قسمتهای مقاله ارسالی (به غیر از مشخصات نویسندگان) باشد

اصول کلی:

 1. مقالۀ ارسالی باید اصیل ‌باشد.
 2. ترجمۀ مقالات پذیرفته نمی‌شود.
 3. مقالۀ مروری از اشخاص مجرب، که حداقل 10 مقاله در موضوعات مرتبط در نشریات داخلی یا خارجی چاپ کرده باشند، پذیرفته می‌شود و باید شامل عنوان، چکیدۀ فارسی و انگلیسی، کلیات و تاریخچه‌ای در مورد موضوع، هدف از انجام پژوهش، مطالب علمی و مطالعات انجام شده دربارۀ موضوع، تجزیه و تحلیل و بحث در رابطه با پژوهش‌های ارائه شده و نتیجه‌گیری باشد. نتیجه‌گیری باید شامل جمع‌بندی و نتیجۀ کلی باشد. همچنین پیشنهادهای سازنده برای آینده بیان شود. علاوه بر آن، پژوهش باید دربردارندۀ گزارش موارد نادر و جالب، شرح حال مربوط به مراجع، بحث دربارۀ گزارش تهیه شده، بدون نیاز به مروری بر مقالات و کارهای انجام شدۀ قبلی، نکات مهم و مورد توجه و بیان آموخته‌های قبلی پژوهشگر به تناسب موضوع باشد.

 

روند بررسی مقالات در نشریه :

  مقاله‌های ارسالی منحصراً باید از طریق سامانه مجله (به آدرس نشریه رشد ویادگیری حرکتی ورزشی (jsmdl.ut.ac.ir) ارسال گردد و روند بررسی و فرآیند داوری طبق فلوچارت فرآیند پذیرش خواهد بود.

 

فایل های ارسالی به نشریه:

 1. فایل اصل مقاله : لازم است فرمت نوشتار مقاله را از اینجا دانلود نموده و اطلاعات مقاله را بارگزاری نمایید
 2. فایل مشخصات نویسندگان : فرمت فایل مشخصات را از اینجا دریافت نمایید. دقت کنید فایل مشخصات دقیقا با اسامی وترتیب نویسندگان در سامانه مطابقت داشته باشد.

توجه: از پذیرش مقالاتی که روشی غیراز این برای نگارش مشخصات نویسندگان دارند معذوریم وجهت هماهنگی ویکسانی تمام مقالات فقط به این صورت قابل چاپ خواهد بود

 1. فایل تعهد و فایل تعارض نویسنده : لطفا روی نوشتار کلیک نموده ، فایل را پر ومجدد بارگزاری نمایید.

4 .در خصوص سند اصالت مقاله ، اگر مقاله مستخرج از پایان نامه یا رساله و یا طرح پژوهشی است نویسنده موظف است سند مربوط به اصالت طرح یا پایان نامه را در قالب فایلهای تکمیلی ارسال نماید .

 

اصول نگارش:

1. لازم است ساختار مقاله شامل: عنوان و چکیده لاتین ، عنوان و چکیده فارسی ، مقدمه ، ادبیات و پیشینه پژوهش ، بحث ، نتیجه گیری ، تقدیر وتشکر ، منابع فارسی ، منابع لاتین reference باشد.

توجه:    در صورتی که نام فرد یا سازمانی در قسمت تقدیر وتشکر باید افزوده شود ، برای جلوگیری از هر گونه سوگیری ورعایت حق نویسندگان ، هنگام بارگزاری اولیه مقاله این قسمت حذف گردد. بعد از پذیرش مقاله افزودن این قسمت موردی ندارد.

2. نوشتارهای ارسالی نباید قبلاً در هیچ نشریه‌ای به چاپ رسیده باشند.

3. عنوان و چکیده انگلیسی را به فایل اصلی اضافه کنید.

4. چکیده های کوتاه بین 200تا 250 کلمه که شامل هدف ، روش ها یافته ها و نتیجه گیری می باشد

Aim

Methodology

 results

Conclusions

5. کلید واژه های فارسی و انگلیسی را به ترتیب حروف الفبا بنویسید. همچنین کلمات کلیدی نباید از3 عدد کمتر و یا از 7 عدد بیشتر باشد و هر کلمه کلیدی نباید از بیش از دو بخش تشکیل شده باشد.

6. تمام صفحات را شماره گذاری نمایید. همچنین دقت شود که منابع نیز دارای شماره صفحه باشند در صورتیکه منبعی فاقد شماره صفحه است اطلاعات آن منبع را از متن مقاله حذف کنید.

7. منابع را به صورت فرمت نشریه تنظیم نمایید. فرمت نوشتن مقالات از تابستان 1401 به شیوه APA می‌باشد. نمونه های کامل نگارش در فایل پیوست ذکر شده است.سعی شود همه منابع هایپر لینک شود.(راهنمای هایپر لینک)

نویسندگان محترم بایستی دقت نمایند که تمامی مقالات باید دارای منابع مستند، صحیح و مرتبط باشند. از آنجا که بررسی صحت و سقم منابع توسط هیئت تحریریه و داوران به‌طور کامل مقدور نیست، لذا مسئولیت این موضوع به‌عهده نویسنده مسئول مقاله بوده و به ‌منظور کاهش خطاهای احتمالی لازم است تا قبل از ارسال مجدداً چک شوند. منابع با ابزارهای منبع‌نویسی نظیر EndNote، Mendeley یا امثال آنها تهیه شوند.

 

8. مقاله را نهایتاً در 15 صفحه تنظیم نمایید و تمام تعداد صفحات مقاله به هیچ وجه نباید بیش از 15 صفحه باشد.

9. مهمتر از همه در فایل مشخصات نویسندگان، اسامی نویسندگان به طور کامل شامل نام و نام خانوادگی مرتبه علمی (کارشناس ارشد –دانشجوی دکتری –استادیار- دانشیار -استاد )، گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشوربه فارسی وانگلیسی درج شود.

توجه: از پذیرش مقالاتی که روشی غیراز این برای نگارش مشخصات نویسندگان دارند معذوریم وجهت هماهنگی ویکسانی تمام مقالات فقط به این صورت قابل چاپ خواهد بود

به عنوان مثال دربخش فارسی امیرحسین حقیقی .دانشیار دانشکد تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه حکیم سبزواری، سبزوار، ایران

            Amir Hossein Haghighi,Associated professor, Faculty of physical education and sport sciences. Hakim Sabzevari University, Sabzevar, Iran

توجه : اسامی نویسندگان پس از ارسال از طریق سامانه قابل تغییر نخواهد بود

10.  مقاله با تک نویسنده در صورتی پذیرفته می شود که مقاله مستخرج از طرح پژوهشی باشد بنابراین لازم است که نویسنده گرامی صفحه تصویب طرح را از طریق سامانه ارسال نماید

11. توجه : از دریافت مقالات افرادی که بیش از دو مقاله پذیرش شده دارند تا زمانی که مقالات قبلی چاپ گردد خودداری می شود.

12. نویسندگان محترم دقت فرمایید که مقالات در مدت بازنگری به نشریه ارسال شود . درغیر این صورت نشریه مجاز خواهد بود به دلیل تاخیر بازنگری ، مقاله را مسترد و از روند داوری یا پذیرش مقاله خارج نماید.روند بازنگری چند ماهه موجب کسر امتیاز ازنشریه از سوی وزارت علوم خواهد شد.

13. نکته قابل توجه در مراحل بازنگری این است که فایل اصلاحی حتما باید جایگزین فایل اصل مقاله شود و در صورت نیاز فایل پاسخ به داوران نیز پیوست گردد . در غیر این صورت اصلاحات ارسالی به روز رسانی نخواهد شد و همچنان در حالت بازنگری دیده خواهد شد و ایمیل یاداوری به طور اتوماتیک به نویسنده ارسال خواهد شد.

14. نویسندگان محترم ،لطفا چنانچه برای انجام پژوهش ازامکانات سازمان ودانشگاهی تامین مالی شدید ویا از خدمات ویژه ای استفاده کردید در قسمت تقدیر وتشکر به آن سازمان اشاره فرماییدو یااینکه در پایان مقاله قبل از قسمت تقدیر وتشکر در مقالات مربوط به طرح، به شماره طرح اشاره شود. 

مشابهت یاب:

پیرو آیین نامه نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور حمایت از حقوق و مالکیت فکری و معنوی پژوهشگران و جلوگیری از انتشار نوشتارهای تکراری، نشریه علوم زیستی ورزشی  برای مقالات ارسالی کلیه مقالات  را قبل از ارسال به داوری محرمانه دوسوناشناس با نرم افزار مشابهت یاب هوشمند سیناوب (همیاب) کنترل می‌کند و طبق صورتجسه کارگروه نشریات در سال 1401 حداکثر درصد مشابهت تا 12 درصد خواهد بود.

هزینه ارسال مقاله:

به اطلاع نویسندگان مقالات می رساند براساس آیین نامه وزارت علوم هزینه ارسال مقاله 6,000,000 ریال بوده که مقرر گردید مبلغ 2.000.000 ریال جهت داوری هر مقاله و در صورت پذیرش مقاله ، مبلغ 4.000.000 ریال جهت چاپ آن از نویسنده یا نویسندگان مقالات اخذ گردد. ضمناً بر اساس این مصوبه درصورتیکه نویسنده مسئول مقاله دانشجو باشد مبلغ 20 درصد تخفیف (تنها در صورت پذیرش نهایی مقاله) لحاظ می گردد. در حال حاضر امکان پرداخت آنلاین هزینه مربوطه با کارت های شتاب فراهم شده است. 

لازم به ذکر است پس از تایید مقاله توسط سردبیر واعضای هیات تحریریه این مبلغ از نویسندگان دریافت خواهد شد.

چکیده بلند انگلیسی در مرحله پذیرش مقاله(اجباری):

واحد نشریات دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران به منظور نمایه سازی نشریات در پایگاههای معتبر بین المللی ودر جهت افزایش اعتبار نشریه در مجامع بین المللی در نظر دارد مقالاتی که توسط دو داور پذیرش می گیرند را قبل از تایید نهایی ،چکیده بلند لاتین بین 800-1500 کلمه ای را از آخرین نسخه اصلاحی مقاله که به نشریه ارسال شده را از نویسندگاه دریافت نماید.

توجه: مسؤولیت ارسال چکیده بلند انگلیسی مقاله به دارالترجمه بر عهده نویسنده مسؤول مقاله می­باشد. دارا بودن تاییدیه  از دارالترجمه معتبر برای چکیده انگلیسی مقاله،  موجب تسریع روند صدور گواهی پذیرش مقاله خواهد شد.

راهنمای نگارش چکیده انگلیسی بلند (Long Abstract)

 • عنوان مقاله
 • نام نویسندگان ووابستگی سازمانی نویسندگان
 • اهداف (100-200 کلمه)
 • مواد و روش ها (300-500 کلمه)
 • یافته ها 300-500 کلمه)
 • نتیجه گیری (200-300 کلمه)
 • کلید واژه ها (3 تا 7 کلمه)
 • منابع

ضمناً حداکثر یک جدول یا نمودار می تواند در چکیده بلند انگلیسی نمایش داده شود. کلید واژه ها، منابع و نمودار یا جدول شامل 800تا1500 کلمه محسوب نمی شود. منابع مرتبط با بخشهای «اهداف» و «مواد و روشها»، با اعداد مورد اشاره و استناد قرار گیرند و در انتهای چکیده بلند بر اساس شیوه APA لیست شوند.

 

 

آیین نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی :

 ثبت مقاله در سامانه نشریات دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد. بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‌اند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، لطفاً مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی و سلب اعتبار برای نشریه محفوظ است.

بعد از ارسال مقاله به سامانه نشریه، تحت هیچ شرایطی جایگاه نویسندگان اول، مسئول و ... تغییر نخواهد کرد.

سرقت علمی شکل­‌های گوناگونی دارد از جمله:

الف. ثبت مقاله دیگران به نام خود

ب. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌‌اند

ج. کپی‌­برداری یا تکرار بخش‌های قابل­ توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد)؛

د. طرح نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود؛

هـ. چاپ مکرر مقاله توسط نویسنده واحد در چند نشریه؛

و. بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‎‌های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش؛

ز. استفاده از داده‌ها‌ی نامعتبر یا دستکاری در داده‌های پژوهش.

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشم‌‌پوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:

1. مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی وبگاه نشریه برداشته خواهد شد.

2. اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‎‌نامه نشریه ‎های دانشگاه تهران قرار خواهد گرفت.

3. از مراجع قضایی ذی‎صلاح پیگیری حقوقی خواهد شد.

4. طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاه‎ ها و نشریه‎‌های داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد.. مراتب 5. طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌‌ها، نشریه‌ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کرده‌‎اند، اطلاع داده خواهد شد.

باتشکر و آرزوی توفیقِ روزافزون